Jaki wybrać siłownik do bramy skrzydłowej?

Jaki wybrać siłownik do bramy skrzydłowej?


Jaki napęd wybrać do bramy skrzydłowej / rozwiernej? Jaki najlepszy?


Dobór odpowiednio dopasowanej automatyki do bramy skrzydłowej wbrew opinii wymaga uwzględnienia wielu czynników. W tym artykule wyszczególnimy wszystkie najistotniejsze rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przed zakupem.


DŁUGOŚĆ SKRZYDŁA BRAMY

Jest to jeden z najprostszych warunków do zmierzenia. Producenci automatyki do bramy skrzydłowej podają w swoich katalogach maksymalną długość skrzydła. Należy jednak pamiętać o tym, że wszystkie oferowane przez nas siłowniki produkowane są we Włoszech, tym samym trzeba mieć na uwadze, że warunki atmosferyczne panujące w Polsce są cięższe. Tym samym warto zadbać o zapas mocy. Dla przykładu gdy skrzydło bramy posiada 2 m warto rozważyć zakup siłownika do 3 m.


Pomiar skrzydła bramy


Dodatkowo warto rozważyć zakup mocniejszej / dłuższej wersji siłownika w zależności  od zagęszczenia elementów na skrzydle. W pełni zabudowana skrzydło bramy (blacha lub sztacheta) będzie zdecydowanie bardziej podatne na silny wiatr. Tym samym opór bramy będzie przenoszony na siłownik. W wyjątkowych sytuacjach może dojść nawet do połamania siłownika. Pomocne może być również zastosowanie elektrozamka, jednak należy zweryfikować czy centrala obsługująca siłowniki posiada odpowiednie wyjście do podłączenia.


CIĘŻAR SKRZYDŁA


Kolejnym istotnym parametrem jest waga skrzydła bramy. Warto w tej kwestii skontaktować się z producentem bramy - powinien posiadać informację odnośnie wagi skrzydła. Każdy z siłowników poza dedykowaną maksymalną długością posiada również swoje ograniczenia dotyczące wagi skrzydła. Tak jak i w przypadku długości skrzydła tutaj również należy zachować rozwagę i pozostawić zapas (około 20% - 25%) decydując się na mocniejszy wariant. Siłownik, który będzie pracował pod maksymalnym obciążeniem straci na swojej żywotności.


INTENSYWNOŚĆ UŻYTKOWANIA


Siłowniki dedykowane są do użytku przydomowego oraz intensywnego. Do użytku przydomowego  przynależą siłowniki, których intensywność pracy jest mniejsza niż 50 cykli (pełna praca siłownika - otwarcie i zamknięcie bramy) na dzień. Powyżej tej wartości mówimy już o siłownikach dedykowanych do pracy intensywnej - takie znajdują zastosowanie na parkingach, wspólnotach mieszkaniowych itp. Stosowanie siłowników przeznaczonych do użytku przydomowego w miejscach o dużej częstotliwości użytkowania sprawi, że siłownik zużyje się zdecydowanie szybciej niż powinien.

Dlatego warto przemyśleć jak często brama będzie użytkowana.ODLEGŁOŚĆ OSADZENIA ZAWIASU WZGLĘDEM KRAWĘDZI SŁUPKA


Podczas zakupu siłownika należy również zwrócić uwagę na odległość zawiasu od krawędzi słupka. Nieprawidłowo dobrany pod tym względem siłownik będzie otwierał bramę poniżej 90°. Dla przykładu, metalowe słupki 100 x 100 mm, gdzie zawias zamocowany jest w połowie sprawia, że A = 50 mm. Większość napędów będzie możliwa do zamontowania. Jednak w przypadku głębiej osadzonych zawiasów (na przykład na słupkach murowanych) te wartości mogą być zdecydowanie większe - tym samym należy szukać siłowników dedykowanych szerokim słupkom. 


Pomiar odległości od zawiasu do rogu słupka

Potrzebujesz pomocy? Profesjonalna pomoc dla każdego klienta

Jeśli potrzebujesz fachowego doradztwa w zakresie doboru urządzeń do sterowania automatyką bramową, zapraszamy Cię do kontaktu lub odwiedzenia naszego sklepu stacjonarnego.

Produkt dodany do porównania