Brama i co dalej? Dobór automatyki bramowej

Brama i co dalej? Dobór automatyki bramowej

W dzisiejszych czasach każdy z nas może sobie pozwolić na automatyzację.

Szeroka gama automatyki bramowej pozwala na dobór idealnego rozwiązania, w stu procentach dopasowanego do oczekiwań i możliwości klienta.
Okres wiosenny to idealny czas na odświeżenie ogrodu czy posesji , warto zastanowić się czy to nie odpowiedni moment na nowoczesne rozwiązania ułatwiające nam życie. Dobór automatyki bramowej dla niedoświadczonego klienta może wydawać się nie lada wyzwaniem dlatego też chętnie przybliżamy ten temat.Zacznijmy od podstawowego pytania… Jaka to brama?


Bramy wjazdowe, czyli wszystkie te prowadzące do naszej posesji, dzielimy na bramy przesuwne oraz skrzydłowe.


Napędy do przesuwnych bram dostosowuje się do długości skrzydła oraz wagi bramy. Siłowniki o większej mocy będą stosowane do dłuższych i ciężkich bram, analogicznie siłowniki dla lżejszych bram będą słabsze. Dobierając automatykę do bramy warto pozostawić sobie tak zwany zapas mocy, który pomoże nam np. w trudniejszych warunkach zimowych. Ważne jest także przystosowanie automatyki do cyklu pracy, bramy przemysłowe czy osiedlowe otwierają się zdecydowanie częściej niż posesyjne przez co wymagają bardziej wytrzymałych siłowników zasilanych innym napięciem. Przydatną informacją, na którą warto zwrócić uwagę w tym wypadku, jest właśnie zasilanie. Napędy do bram prywatnych posesyjnych najczęściej zasilane są na 230Vac, natomiast przemysłowe napędy do użytku intensywnego posiadają zasilanie na 24Vdc.
Idąc za wytycznymi, jeśli chcemy zautomatyzować przesuwną bramę wjazdową dla prywatnego domu o długości skrzydła 3m i wadze 400kg możemy zastosować zestaw automatyki Beninca KBULL5M.PM. Zestaw posiada siłownik zasilany na 230Vac oraz jest przeznaczony do 500kg co spełnia oba warunki dobrego doboru automatyki.Odrobinę inna sytuację mamy jeśli chodzi o bramy skrzydłowe. Napęd także dobieramy do długości skrzydła, natomiast waga nie gra aż tak wielkiej roli. Przy doborze takiej automatyki musimy zwrócić uwagę na budowę, szerokość słupków (na których montowany będzie napęd) oraz na odległość od brzegu słupka do jego osi. Przy bardzo szerokich klinkierowych słupkach najczęściej stosuje się siłowniki z ramieniem łamanym, tak aby napęd nie ocierał o słupek. Ważne także jest czy brama posiada odbój montowany w podłożu, na którym mogą opierać się jej skrzydła. Jeśli odbój z jakiejś przyczyny nie może być zamontowany należy wybrać siłowniki z wbudowanymi wyłącznikami krańcowymi. W przypadku bram skrzydłowych napęd musi także zostać dobrany odpowiednio do cyklu pracy. Tak samo jak w bramach przesuwnych zasilanie na 24Vdc jest stosowane do intensywnego użytku przemysłowego lub osiedlowego, natomiast zasilanie na 230Vac stosowane jest przy bramach prywatnych otwieranych umiarkowanie często.
Przykładowo chcemy zautomatyzować dwuskrzydłową bramę o długości skrzydła 2,5m oraz wąskich słupkach wyposażoną w odbój w podłożu. Warto w takim przypadku zwrócić uwagę na zestaw FAAC Alfa 414, który jest bardzo uniwersalną opcją zasilaną na 230Vac. Zestaw przystosowany jest dla skrzydeł 3-4 m więc pozostaje potrzebny nam zapas mocy. Dodatkowo jego klasyczny wygląd nie kłóci się, a wręcz współgra z estetyką bramy.Wiadomo jednak jak wielką niewiadomą może okazać się dla nas dobór odpowiedniego sprzętu. Fachowa pomoc specjalisty okazuje się w takich przypadkach bardzo dobrym wyjściem.
Gdy tylko pojawiają się wątpliwości nie bójmy się pytać o poradę, pozostajemy do Państwa dyspozycji i zawsze chętnie podzielimy się naszą wiedzą oraz doświadczeniem.

All comments

Leave a Reply

Produkt dodany do porównania